MASMCG40CAE3, Microchip Technology, Circuit Protection~TVS - Diodes, TVS DIODE 40VWM 64.5VC SMCG
MASMCG40CAE3 Images
MASMCG40CAE3 Images
Product Attributes:
  • Part Number: MASMCG40CAE3
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Description: TVS DIODE 40VWM 64.5VC SMCG
  • Category: Circuit Protection~TVS - Diodes
  • MASMCG40CAE3 Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For Microchip Technology, you may also be interested in the following:
    A1020B-1PQG100I
    IC FPGA 69 I/O 100QFP
    PIC32MZ1024EFH144T-I/JWX
    IC MCU 32BIT 1MB FLASH 144TFBGA
    MIC2544-1YM-TR
    IC PWR SWITCH N-CHAN 1:1 8SOIC
    AT9933LG-GVAO
    BUCK (CUK) LED DRIVER IC
    VSC8572XKS-04
    IC TELECOM INTERFACE 256BGA
    DSA613RI2A-01R0TVAO
    OSC MEMS AUTO -40C-85C SMD
    Product Specifications:
  • MfrPart.: MASMCG40CAE3
  • Mfr: Microchip Technology
  • Product Category: Circuit Protection~TVS - Diodes
  • Package: Bulk
  • Series: Military, MIL-PRF-19500
  • PartStatus: Active
  • Type: Zener
  • UnidirectionalChannels: -
  • BidirectionalChannels: 1
  • Voltage-ReverseStandoff(Typ): 40V
  • Voltage-Breakdown(Min): 44.4V
  • Voltage-Clamping(Max)@Ipp: 64.5V
  • Current-PeakPulse(10/1000µs): 23.2A
  • Power-PeakPulse: 1500W (1.5kW)
  • PowerLineProtection: No
  • Applications: General Purpose
  • Capacitance@Frequency: -
  • OperatingTemperature: -65°C ~ 150°C (TJ)