MASMCGLCE150A, Microchip Technology, Circuit Protection~TVS - Diodes, TVS DIODE 150VWM 243VC SMCG
MASMCGLCE150A Images
MASMCGLCE150A Images
Product Attributes:
  • Part Number: MASMCGLCE150A
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Description: TVS DIODE 150VWM 243VC SMCG
  • Category: Circuit Protection~TVS - Diodes
  • MASMCGLCE150A Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For Microchip Technology, you may also be interested in the following:
    PIC18LF14K22T-I/ML
    IC MCU 8BIT 16KB FLASH 20QFN
    PIC16C554T-20I/SS
    IC MCU 8BIT 896B OTP 20SSOP
    DSC1123AI2-027.0000T
    MEMS OSC XO 27.0000MHZ LVDS SMD
    JANS1N4577A-1/TR
    DIODE ZENER TEMP COMPENSATED
    PIC24F08KM202-I/SO
    IC MCU 16BIT 8KB FLASH 28SOIC
    JANTXV1N5711UR-1
    DIODE SCHOTTKY 50V 33MA DO213AA
    Product Specifications:
  • MfrPart.: MASMCGLCE150A
  • Mfr: Microchip Technology
  • Product Category: Circuit Protection~TVS - Diodes
  • Package: Bulk
  • Type: Zener
  • UnidirectionalChannels: 1
  • BidirectionalChannels: -
  • Voltage-ReverseStandoff(Typ): 150V
  • Voltage-Breakdown(Min): 167V
  • Voltage-Clamping(Max)@Ipp: 243V
  • Current-PeakPulse(10/1000µs): 6.2A
  • Power-PeakPulse: 1500W (1.5kW)
  • PowerLineProtection: No
  • Applications: General Purpose
  • Capacitance@Frequency: 90pF @ 1MHz
  • OperatingTemperature: -65°C ~ 150°C (TJ)