MASMCGLCE8.5A, Microchip Technology, Circuit Protection~TVS - Diodes, TVS DIODE 8.5VWM 14.4VC SMCG
MASMCGLCE8.5A Images
MASMCGLCE8.5A Images
Product Attributes:
  • Part Number: MASMCGLCE8.5A
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Description: TVS DIODE 8.5VWM 14.4VC SMCG
  • Category: Circuit Protection~TVS - Diodes
  • MASMCGLCE8.5A Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For Microchip Technology, you may also be interested in the following:
    PIC16C622T-04E/SO
    IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 18SOIC
    MAPLAD15KP10CAE3
    TVS DIODE 10VWM 17VC PLAD
    BM77SPP03MC2-0008AA
    RX TXRX MODULE BLUETOOTH SMD
    JANTXV1N2840B
    ZENER DIODE
    JAN1N3156-1/TR
    DIODE ZENER TEMP COMPENSATED
    TC1044SCPA
    IC REG CHARGE PUMP INV 20MA 8DIP
    Product Specifications:
  • MfrPart.: MASMCGLCE8.5A
  • Mfr: Microchip Technology
  • Product Category: Circuit Protection~TVS - Diodes
  • Package: Bulk
  • Type: Zener
  • UnidirectionalChannels: 1
  • BidirectionalChannels: -
  • Voltage-ReverseStandoff(Typ): 8.5V
  • Voltage-Breakdown(Min): 9.44V
  • Voltage-Clamping(Max)@Ipp: 14.4V
  • Current-PeakPulse(10/1000µs): 100A
  • Power-PeakPulse: 1500W (1.5kW)
  • PowerLineProtection: No
  • Applications: General Purpose
  • Capacitance@Frequency: 100pF @ 1MHz
  • OperatingTemperature: -65°C ~ 150°C (TJ)