MASMCJLCE11AE3/TR Images
MASMCJLCE11AE3/TR Images
Product Attributes:
  • Part Number: MASMCJLCE11AE3/TR
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Description: TVS DIODE 11VWM 18.2VC SMCJ
  • Category: Circuit Protection~TVS - Diodes
  • MASMCJLCE11AE3/TR Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For Microchip Technology, you may also be interested in the following:
    MCP6547T-E/MS
    IC COMP 1.6V DUAL O-D 8MSOP
    QT511-ISSG
    IC SENSR TCH SLDR QWHEEL 14TSSOP
    MSMCJ54CAE3/TR
    TVS DIODE 54VWM 87.1VC SMCJ
    MXL1.5KE160A
    TVS DIODE 136VWM 219VC CASE-1
    JANS1N4963D
    VOLTAGE REGULATOR
    KSZ9893RNXI-TR
    IC ETHERNET SWITCH 64VQFN
    Product Specifications:
  • MfrPart.: MASMCJLCE11AE3/TR
  • Mfr: Microchip Technology
  • Product Category: Circuit Protection~TVS - Diodes
  • Package: Tape & Reel (TR)
  • Type: Zener
  • UnidirectionalChannels: 1
  • BidirectionalChannels: -
  • Voltage-ReverseStandoff(Typ): 11V
  • Voltage-Breakdown(Min): 12.2V
  • Voltage-Clamping(Max)@Ipp: 18.2V
  • Current-PeakPulse(10/1000µs): 82A
  • Power-PeakPulse: 1500W (1.5kW)
  • PowerLineProtection: No
  • Applications: General Purpose
  • Capacitance@Frequency: 100pF @ 1MHz
  • OperatingTemperature: -65°C ~ 150°C (TJ)