MASMLG51CAE3, Microchip Technology, Circuit Protection~TVS - Diodes, TVS DIODE 51VWM 82.4VC SMLG
MASMLG51CAE3 Images
MASMLG51CAE3 Images
Product Attributes:
  • Part Number: MASMLG51CAE3
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Description: TVS DIODE 51VWM 82.4VC SMLG
  • Category: Circuit Protection~TVS - Diodes
  • MASMLG51CAE3 Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For Microchip Technology, you may also be interested in the following:
    AT27C1024-55VI
    IC EPROM 1MBIT PARALLEL 40VSOP
    PIC32MX340F128LT-80V/PT
    IC MCU 32BIT 128KB FLASH 100TQFP
    AT89LP51IC2-20AAU
    IC MCU 8BIT 32KB FLASH 44LQFP
    DSC1001DL1-012.5000
    MEMS OSC XO 12.5000MHZ CMOS SMD
    PIC16C642-20E/SO
    IC MCU 8BIT 7KB OTP 28SOIC
    MCP48FEB24-E/ML
    QUAD CHANNEL EEPROM I2C DAC
    Product Specifications:
  • MfrPart.: MASMLG51CAE3
  • Mfr: Microchip Technology
  • Product Category: Circuit Protection~TVS - Diodes
  • Package: Bulk
  • Series: Military, MIL-PRF-19500
  • PartStatus: Active
  • Type: Zener
  • UnidirectionalChannels: -
  • BidirectionalChannels: 1
  • Voltage-ReverseStandoff(Typ): 51V
  • Voltage-Breakdown(Min): 56.7V
  • Voltage-Clamping(Max)@Ipp: 82.4V
  • Current-PeakPulse(10/1000µs): 36.4A
  • Power-PeakPulse: 3000W (3kW)
  • PowerLineProtection: No
  • Applications: General Purpose
  • Capacitance@Frequency: -
  • OperatingTemperature: -65°C ~ 150°C (TJ)