MCP1811AT-033/HCA, Microchip Technology, Integrated Circuits (ICs)~PMIC - Voltage Regulators - Linear, IC REG LINEAR 3.3V 150MA 4UDFN
IC MCU 32BIT 1MB FLASH 144LQFP
IC SRL CONFIG EEPROM 512K 8-DIP
DIODE ZENER 14V 500MW DO213AA
MEMS OSC XO 100.0000MHZ CMOS SMD
Product Specifications:
MfrPart.: MCP1811AT-033/HCAMfr: Microchip TechnologyDescription: IC REG LINEAR 3.3V 150MA 4UDFNProduct Category: Integrated Circuits (ICs)~PMIC - Voltage Regulators - LinearPackage: Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)Series: -PartStatus: ActiveOutputConfiguration: PositiveOutputType: FixedNumberofRegulators: 1Voltage-Input(Max): 5.5VVoltage-Output(Min/Fixed): 3.3VVoltage-Output(Max): -VoltageDropout(Max): 0.6V @ 150mACurrent-Output: 150mACurrent-Quiescent(Iq): 500 nACurrent-Supply(Max): 110 µAPSRR: 50dB (1kHz)ControlFeatures: EnableProtectionFeatures: Over Current, Over Temperature, Short CircuitOperatingTemperature: -40°C ~ 85°C (TJ)MountingType: Surface MountPackage/Case: 4-UDFN Exposed PadMCP1811AT-033/HCA | Microchip Technology | NHE Electronics