MCP1811BT-012/OT, Microchip Technology, Integrated Circuits (ICs)~PMIC - Voltage Regulators - Linear, IC REG LINEAR 1.2V 150MA SOT23-5
IC GATE 3.0GHZ 100OHM 10-MSOP
TVS DIODE 85VWM 137VC SMBG
MEMS OSC XO 50.0000MHZ CMOS SMD
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 48UQFN
IC EEPROM 32KBIT I2C 8SOIC
IC PWR SWITCH N-CH 2X1:2 16SOIC
Product Specifications:
MfrPart.: MCP1811BT-012/OTMfr: Microchip TechnologyDescription: IC REG LINEAR 1.2V 150MA SOT23-5Product Category: Integrated Circuits (ICs)~PMIC - Voltage Regulators - LinearPackage: Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)Series: -PartStatus: ActiveOutputConfiguration: PositiveOutputType: FixedNumberofRegulators: 1Voltage-Input(Max): 5.5VVoltage-Output(Min/Fixed): 1.2VVoltage-Output(Max): -VoltageDropout(Max): 0.6V @ 150mACurrent-Output: 150mACurrent-Quiescent(Iq): 0.5 µACurrent-Supply(Max): 110 µAPSRR: 50dB (1kHz)ControlFeatures: EnableProtectionFeatures: Over CurrentOperatingTemperature: -40°C ~ 85°C (TJ)MountingType: Surface MountPackage/Case: SC-74A, SOT-753MCP1811BT-012/OT | Microchip Technology | NHE Electronics