MCP1812BT-033/LT, Microchip Technology, Integrated Circuits (ICs)~PMIC - Voltage Regulators - Linear, IC REG LINEAR 3.3V 300MA SC70-5
IC EEPROM 1MBIT PARALLEL 32DIP
IC REG LINEAR DUAL MICROCAP LDO
SI TVAR NON HERMETIC PLASTIC SMT
TVS DIODE 10VWM 17VC DO214AB
IC MCU 32BIT 160KB ROM 324LFBGA
TVS DIODE 12VWM 19.9VC SMCJ
Product Specifications:
MfrPart.: MCP1812BT-033/LTMfr: Microchip TechnologyDescription: IC REG LINEAR 3.3V 300MA SC70-5Product Category: Integrated Circuits (ICs)~PMIC - Voltage Regulators - LinearPackage: Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)Series: -PartStatus: ActiveOutputConfiguration: PositiveOutputType: FixedNumberofRegulators: 1Voltage-Input(Max): 5.5VVoltage-Output(Min/Fixed): 3.3VVoltage-Output(Max): -VoltageDropout(Max): 0.6V @ 300mACurrent-Output: 300mACurrent-Quiescent(Iq): 0.5 µACurrent-Supply(Max): 220 µAPSRR: 50dB (1kHz)ControlFeatures: EnableProtectionFeatures: Over CurrentOperatingTemperature: -40°C ~ 85°C (TJ)MountingType: Surface MountPackage/Case: 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353MCP1812BT-033/LT | Microchip Technology | NHE Electronics