MCP48FEB12-E/UN Images
MCP48FEB12-E/UN Images
Product Attributes:
  • Part Number: MCP48FEB12-E/UN
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Description: IC DAC 10BIT V-OUT 10MSOP
  • Category: Integrated Circuits (ICs)~Data Acquisition - Digital to Analog Converters (DAC)
  • MCP48FEB12-E/UN Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For Microchip Technology, you may also be interested in the following:
    AT17LV128-10NC
    IC EEPROM FPGA 128KB 8-SOIC
    MP5KE170A
    TVS DIODE 170VWM 275VC DO204AL
    ATF15XX-DK2
    KIT CPLD DEVELOPMENT/PROGRAMMER
    LXMG1627-12-41
    MOD INVERTER CCFL DUAL 4W 12V
    SMAJ8.0E3/TR13
    TVS DIODE 8VWM 15VC DO214AC
    MAP5KE16AE3
    TVS DIODE 16VWM 26VC DO204AL
    Product Specifications:
  • MfrPart.: MCP48FEB12-E/UN
  • Mfr: Microchip Technology
  • Package: Tube
  • Series: -
  • PartStatus: Active
  • NumberofBits: 10
  • NumberofD/AConverters: 2
  • SettlingTime: 7.8µs (Typ)
  • OutputType: Voltage - Buffered
  • DifferentialOutput: No
  • DataInterface: SPI
  • ReferenceType: External, Internal, Supply
  • Voltage-SupplyAnalog: 2.7V ~ 5.5V
  • Voltage-SupplyDigital: 2.7V ~ 5.5V
  • INL/DNL(LSB): ±0.4, ±0.05
  • Architecture: R-2R
  • OperatingTemperature: -40°C ~ 125°C
  • Package/Case: 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width)