MIC2033-12AYM6-T5 Images
MIC2033-12AYM6-T5 Images
Product Attributes:
  • Part Number: MIC2033-12AYM6-T5
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Description: IC PWR SWITCH P-CHAN 1:1 SOT23-6
  • Category: Integrated Circuits (ICs)~PMIC - Power Distribution Switches, Load Drivers
  • MIC2033-12AYM6-T5 Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For Microchip Technology, you may also be interested in the following:
    JAN1N6154A
    TVS DIODE 25.1VWM 45.7VC C AXIAL
    MCP41100-E/SN
    IC DGTL POT 100KOHM 256TAP 8SOIC
    MXSMLJ48AE3
    TVS DIODE 48VWM 77.4VC DO214AB
    DSC6021CI2A-009S
    MEMS OSC XO 1.71V-3.63V 4SMD
    MXLP4KE7.5AE3
    TVS DIODE 6.4VWM 11.3VC DO204AL
    MICRF103BM
    RF TX IC ASK 800MHZ-1GHZ 8SOIC
    Product Specifications:
  • MfrPart.: MIC2033-12AYM6-T5
  • Mfr: Microchip Technology
  • Product Category: Integrated Circuits (ICs)~PMIC - Power Distribution Switches, Load Drivers
  • Package: Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Cut Tape (CT)
  • Series: -
  • PartStatus: Active
  • SwitchType: General Purpose
  • NumberofOutputs: 1
  • Ratio-Input:Output: 1:1
  • OutputConfiguration: High Side
  • OutputType: P-Channel
  • Interface: On/Off
  • Voltage-Load: 2.5V ~ 5.5V
  • Voltage-Supply(Vcc/Vdd): Not Required
  • Current-Output(Max): 1.2A
  • RdsOn(Typ): 75mOhm
  • InputType: Non-Inverting
  • Features: Slew Rate Controlled, Status Flag
  • FaultProtection: Current Limiting (Fixed), Over Temperature, UVLO
  • OperatingTemperature: -40°C ~ 125°C (TJ)