MIC2289-15BML-TR, Microchip Technology, Integrated Circuits (ICs)~PMIC - LED Drivers, IC LED DRVR RGLTR DIM 750MA 8MLF
MEMS CMOS OSC PROGRAMMABLE
TVS DIODE 6.5VWM 11.2VC SMCJ
IC MCU 8BIT 14KB OTP 28SOIC
DIODE SCHOTTKY NON HERMETIC SMT
DIODE ZENER 30V 1.5W DO41
Product Specifications:
MfrPart.: MIC2289-15BML-TRMfr: Microchip TechnologyDescription: IC LED DRVR RGLTR DIM 750MA 8MLFProduct Category: Integrated Circuits (ICs)~PMIC - LED DriversPackage: Tape & Reel (TR)Series: -PartStatus: Discontinued at Type: DC DC RegulatorTopology: Step-Up (Boost)InternalSwitch(s): YesNumberofOutputs: 1Voltage-Supply(Min): 2.5VVoltage-Supply(Max): 10VVoltage-Output: 15VCurrent-Output/Channel: 750mA (Switch)Frequency: 1.2MHzDimming: Analog, PWMApplications: BacklightOperatingTemperature: -40°C ~ 125°C (TJ)MountingType: Surface MountPackage/Case: 8-VFDFN Exposed Pad, 8-MLF®MIC2289-15BML-TR | Microchip Technology | NHE Electronics