MIC37300-1.8WR-TR, Microchip Technology, Integrated Circuits (ICs)~PMIC - Voltage Regulators - Linear, IC REG LINEAR 1.8V 3A SPAK-3
12-PORT AT 30W NMS AU CORD
IC MCU 32BIT 128KB ROM 208PQFP
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 28SOIC
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100TQFP
MEMS OSC PROG XO CMOS 2.25-3.6V
Product Specifications:
MfrPart.: MIC37300-1.8WR-TRMfr: Microchip TechnologyDescription: IC REG LINEAR 1.8V 3A SPAK-3Product Category: Integrated Circuits (ICs)~PMIC - Voltage Regulators - LinearPackage: Tape & Reel (TR)Series: -PartStatus: ActiveOutputConfiguration: PositiveOutputType: FixedNumberofRegulators: 1Voltage-Input(Max): 6VVoltage-Output(Min/Fixed): 1.8VVoltage-Output(Max): -VoltageDropout(Max): -Current-Output: 3ACurrent-Quiescent(Iq): -Current-Supply(Max): -PSRR: -ControlFeatures: -ProtectionFeatures: Over Current, Over Temperature, Reverse PolarityOperatingTemperature: -40°C ~ 125°CMountingType: Surface MountPackage/Case: Spak-3 (3 Leads + Tab)MIC37300-1.8WR-TR | Microchip Technology | NHE Electronics