MIC39151-1.8WT, Microchip Technology, Integrated Circuits (ICs)~PMIC - Voltage Regulators - Linear, IC REG LINEAR 1.8V 1.5A TO220-5
MEMS OSC PROG BLANK 1MHZ-80MHZ
IC REG LINEAR LDO POS VOLT
IC EEPROM 1KBIT SPI 2MHZ 8SOIC
Product Specifications:
MfrPart.: MIC39151-1.8WTMfr: Micrel Inc. (Now part of Microchip Technology)Description: IC REG LINEAR 1.8V 1.5A TO220-5Product Category: Integrated Circuits (ICs)~PMIC - Voltage Regulators - LinearPackage: BulkSeries: -PartStatus: ActiveOutputConfiguration: PositiveOutputType: FixedNumberofRegulators: 1Voltage-Input(Max): 16VVoltage-Output(Min/Fixed): 1.8VVoltage-Output(Max): -VoltageDropout(Max): 0.5V @ 1.5ACurrent-Output: 1.5ACurrent-Quiescent(Iq): -Current-Supply(Max): -PSRR: -ControlFeatures: EnableProtectionFeatures: Over Current, Over Temperature, Reverse PolarityOperatingTemperature: -40°C ~ 125°CMountingType: Through HolePackage/Case: TO-220-5MIC39151-1.8WT | Microchip Technology | NHE Electronics