MIC39501-1.8WU-TR, Microchip Technology, Integrated Circuits (ICs)~PMIC - Voltage Regulators - Linear, IC REG LINEAR 1.8V 5A TO263-5
IC REGISTER 3-BIT SCAN 28-PLCC
TVS DIODE 14VWM 23.2VC DO214AB
IC MCU 8BIT 7KB OTP 28SSOP
TVS DIODE 280VWM 451VC PLAD
MOSFET 2N-CH 100V 495A SP6
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 28UQFN
Product Specifications:
MfrPart.: MIC39501-1.8WU-TRMfr: Microchip TechnologyDescription: IC REG LINEAR 1.8V 5A TO263-5Product Category: Integrated Circuits (ICs)~PMIC - Voltage Regulators - LinearPackage: Tape & Reel (TR)Series: -PartStatus: ActiveOutputConfiguration: PositiveOutputType: FixedNumberofRegulators: 1Voltage-Input(Max): 16VVoltage-Output(Min/Fixed): 1.8VVoltage-Output(Max): -VoltageDropout(Max): 0.575V @ 5ACurrent-Output: 5ACurrent-Quiescent(Iq): -Current-Supply(Max): -PSRR: -ControlFeatures: EnableProtectionFeatures: Over Current, Over Temperature, Reverse PolarityOperatingTemperature: -40°C ~ 125°CMountingType: Surface MountPackage/Case: TO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BAMIC39501-1.8WU-TR | Microchip Technology | NHE Electronics