MIC4681-3.3BM, Microchip Technology, Integrated Circuits (ICs)~PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators, IC REG BUCK 3.3V 1A 8SOIC
Product Attributes:
Part Number: MIC4681-3.3BM
Manufacturer: Microchip Technology
Description: IC REG BUCK 3.3V 1A 8SOIC
Category: Integrated Circuits (ICs)~PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
MIC4681-3.3BM Datasheet (PDF)
Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
IC TRNSLTR BIDIRECTIONAL 28PLCC
IC CLK MULTPLX 1:9 134MHZ 16SOIC
TVS DIODE 15VWM 25.8VC PLAD
TVS DIODE 170VWM 275VC PLAD
DIODE GEN PURP 75V 300MA UB
IC EPROM 1MBIT PARALLEL 32PLCC
Product Specifications:
MfrPart.: MIC4681-3.3BMMfr: Microchip TechnologyDescription: IC REG BUCK 3.3V 1A 8SOICProduct Category: Integrated Circuits (ICs)~PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching RegulatorsPackage: TubeSeries: SuperSwitcher™PartStatus: ObsoleteFunction: Step-DownOutputConfiguration: PositiveTopology: BuckOutputType: FixedNumberofOutputs: 1Voltage-Input(Min): 4VVoltage-Input(Max): 30VVoltage-Output(Min/Fixed): 3.3VVoltage-Output(Max): -Current-Output: 1AFrequency-Switching: 200kHzSynchronousRectifier: NoOperatingTemperature: -40°C ~ 125°C (TJ)MountingType: Surface MountPackage/Case: 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)MIC4681-3.3BM | Microchip Technology | NHE Electronics