MIC5205-2.85YM5-TR, Microchip Technology, Integrated Circuits (ICs)~PMIC - Voltage Regulators - Linear, IC REG LIN 2.85V 150MA SOT23-5
MIC5205-2.85YM5-TR Images
MEMS OSC PROG BLANK 1MHZ-100MHZ
IC MCU 8BIT 7KB OTP 28SSOP
IC MCU 32BIT 1MB FLASH 64QFN
IC EEPROM 2KBIT SPI 2MHZ 8DFN
IC MCU 8BIT 3KB OTP 28SOIC
Product Specifications:
MfrPart.: MIC5205-2.85YM5-TRMfr: Microchip TechnologyDescription: IC REG LIN 2.85V 150MA SOT23-5Product Category: Integrated Circuits (ICs)~PMIC - Voltage Regulators - LinearPackage: Tape & Reel (TR)Series: -PartStatus: ActiveOutputConfiguration: PositiveOutputType: FixedNumberofRegulators: 1Voltage-Input(Max): 16VVoltage-Output(Min/Fixed): 2.85VVoltage-Output(Max): -VoltageDropout(Max): 0.35V @ 150mACurrent-Output: 150mACurrent-Quiescent(Iq): 150 µACurrent-Supply(Max): 2.5 mAPSRR: 75dB (100Hz)ControlFeatures: EnableProtectionFeatures: Over Current, Over Temperature, Reverse PolarityOperatingTemperature: -40°C ~ 125°CMountingType: Surface MountPackage/Case: SC-74A, SOT-753MIC5205-2.85YM5-TR | Microchip Technology | NHE Electronics