MIC5205-3.3YM5-TR, Microchip Technology, Integrated Circuits (ICs)~PMIC - Voltage Regulators - Linear, IC REG LINEAR 3.3V 150MA SOT23-5
TVS DIODE 160VWM 259VC DO214AB
DIODE ZENER TEMP COMPENSATED
IC MCU 8BIT 3KB OTP 28SPDIP
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 44TQFP
IC REG CHARG PUMP INV 8CERDIP
TVS DIODE 13VWM 21.5VC PLAD
Product Specifications:
MfrPart.: MIC5205-3.3YM5-TRMfr: Microchip TechnologyDescription: IC REG LINEAR 3.3V 150MA SOT23-5Product Category: Integrated Circuits (ICs)~PMIC - Voltage Regulators - LinearPackage: Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)Series: -PartStatus: ActiveOutputConfiguration: PositiveOutputType: FixedNumberofRegulators: 1Voltage-Input(Max): 16VVoltage-Output(Min/Fixed): 3.3VVoltage-Output(Max): -VoltageDropout(Max): 0.35V @ 150mACurrent-Output: 150mACurrent-Quiescent(Iq): 150 µACurrent-Supply(Max): 2.5 mAPSRR: 75dB (100Hz)ControlFeatures: EnableProtectionFeatures: Over Current, Over Temperature, Reverse PolarityOperatingTemperature: -40°C ~ 125°CMountingType: Surface MountPackage/Case: SC-74A, SOT-753MIC5205-3.3YM5-TR | Microchip Technology | NHE Electronics