MIC5216-3.2YMM, Microchip Technology, Integrated Circuits (ICs)~PMIC - Voltage Regulators - Linear, IC REG LINEAR 3.2V 500MA 8MSOP
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 100TQFP
IC FLASH 1MBIT PARALLEL 32TSOP
TVS DIODE 58.1VWM 92VC DO204AL
MEMS OSC AUTO LP -40C-85C 20PPM
Product Specifications:
MfrPart.: MIC5216-3.2YMMMfr: Microchip TechnologyDescription: IC REG LINEAR 3.2V 500MA 8MSOPProduct Category: Integrated Circuits (ICs)~PMIC - Voltage Regulators - LinearPackage: TubeSeries: -PartStatus: ActiveOutputConfiguration: PositiveOutputType: FixedNumberofRegulators: 1Voltage-Input(Max): 12VVoltage-Output(Min/Fixed): 3.2VVoltage-Output(Max): -VoltageDropout(Max): 0.6V @ 500mACurrent-Output: 500mACurrent-Quiescent(Iq): 3 µACurrent-Supply(Max): 8 µAPSRR: 75dB (120Hz)ControlFeatures: EnableProtectionFeatures: Over Current, Over Temperature, Reverse PolarityOperatingTemperature: -40°C ~ 125°CMountingType: Surface MountPackage/Case: 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)MIC5216-3.2YMM | Microchip Technology | NHE Electronics