MIC5237-2.5YU-TR, Microchip Technology, Integrated Circuits (ICs)~PMIC - Voltage Regulators - Linear, IC REG LINEAR 2.5V 500MA TO263-3
IC EEPROM 128KBIT SPI 10MHZ DIE
DIODE ZENER 30V 500MW DO213AA
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 16QFN
IC DGT POT 5KOHM 257TAP 16QFN
Product Specifications:
MfrPart.: MIC5237-2.5YU-TRMfr: Microchip TechnologyDescription: IC REG LINEAR 2.5V 500MA TO263-3Product Category: Integrated Circuits (ICs)~PMIC - Voltage Regulators - LinearPackage: Tape & Reel (TR)Series: -PartStatus: ActiveOutputConfiguration: PositiveOutputType: FixedNumberofRegulators: 1Voltage-Input(Max): 16VVoltage-Output(Min/Fixed): 2.5VVoltage-Output(Max): -VoltageDropout(Max): 0.7V @ 500mACurrent-Output: 500mACurrent-Quiescent(Iq): -Current-Supply(Max): -PSRR: 75dB (120Hz)ControlFeatures: -ProtectionFeatures: Over Current, Over Temperature, Reverse PolarityOperatingTemperature: -40°C ~ 125°CMountingType: Surface MountPackage/Case: TO-263-4, D²Pak (3 Leads + Tab), TO-263AAMIC5237-2.5YU-TR | Microchip Technology | NHE Electronics