MIC5238-1.1BM5-TR, Microchip Technology, Integrated Circuits (ICs)~PMIC - Voltage Regulators - Linear, IC REG LINEAR 1.1V 150MA SOT23-5
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 100TQFP
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 44TQFP
MEMS OSC LOW JITTER 20MHZ LVCMOS
DIODE ZENER 8.2V 3W DO204AL
TVS DIODE 170VWM 275VC PLAD
Product Specifications:
MfrPart.: MIC5238-1.1BM5-TRMfr: Microchip TechnologyDescription: IC REG LINEAR 1.1V 150MA SOT23-5Product Category: Integrated Circuits (ICs)~PMIC - Voltage Regulators - LinearPackage: Tape & Reel (TR)Series: -PartStatus: Discontinued at OutputConfiguration: PositiveOutputType: FixedNumberofRegulators: 1Voltage-Input(Max): 6VVoltage-Output(Min/Fixed): 1.1VVoltage-Output(Max): -VoltageDropout(Max): 0.5V @ 150mACurrent-Output: 150mACurrent-Quiescent(Iq): 20 µACurrent-Supply(Max): 2.5 mAPSRR: -ControlFeatures: EnableProtectionFeatures: Over Current, Over TemperatureOperatingTemperature: -40°C ~ 125°CMountingType: Surface MountPackage/Case: SC-74A, SOT-753MIC5238-1.1BM5-TR | Microchip Technology | NHE Electronics