MIC5245-3.3BM5-TR, Microchip Technology, Integrated Circuits (ICs)~PMIC - Voltage Regulators - Linear, IC REG LINEAR 3.3V 150MA SOT23-5
IC MCU 8BIT 128KB FLASH 44TQFP
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 49VFBGA
MEMS OSC XO 10.0000MHZ CMOS SMD
MEMS OSC LOW JITTER 66.666MHZ LV
IC MCU 8BIT 3KB FLASH 40DIP
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 20SOIC
Product Specifications:
MfrPart.: MIC5245-3.3BM5-TRMfr: Microchip TechnologyDescription: IC REG LINEAR 3.3V 150MA SOT23-5Product Category: Integrated Circuits (ICs)~PMIC - Voltage Regulators - LinearPackage: Tape & Reel (TR)Series: -PartStatus: Discontinued at OutputConfiguration: PositiveOutputType: FixedNumberofRegulators: 1Voltage-Input(Max): 6VVoltage-Output(Min/Fixed): 3.3VVoltage-Output(Max): -VoltageDropout(Max): 0.25V @ 150mACurrent-Output: 150mACurrent-Quiescent(Iq): 150 µACurrent-Supply(Max): -PSRR: 50dB (120Hz)ControlFeatures: EnableProtectionFeatures: Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)OperatingTemperature: -40°C ~ 125°CMountingType: Surface MountPackage/Case: SC-74A, SOT-753MIC5245-3.3BM5-TR | Microchip Technology | NHE Electronics