MIC5246-2.1BM5-TR, Microchip Technology, Integrated Circuits (ICs)~PMIC - Voltage Regulators - Linear, IC REG LINEAR 2.1V 150MA SOT23-5
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 28UQFN
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 28SPDIP
DIODE ZENER 180V 1.5W DO204AL
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 28SOIC
DIODE ZENER 19V 500MW DO35
Product Specifications:
MfrPart.: MIC5246-2.1BM5-TRMfr: Microchip TechnologyDescription: IC REG LINEAR 2.1V 150MA SOT23-5Product Category: Integrated Circuits (ICs)~PMIC - Voltage Regulators - LinearPackage: Tape & Reel (TR)Series: -PartStatus: Discontinued at OutputConfiguration: PositiveOutputType: FixedNumberofRegulators: 1Voltage-Input(Max): 6VVoltage-Output(Min/Fixed): 2.1VVoltage-Output(Max): -VoltageDropout(Max): 0.25V @ 150mACurrent-Output: 150mACurrent-Quiescent(Iq): 150 µACurrent-Supply(Max): -PSRR: 50dB (120Hz)ControlFeatures: EnableProtectionFeatures: Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)OperatingTemperature: -40°C ~ 125°CMountingType: Surface MountPackage/Case: SC-74A, SOT-753MIC5246-2.1BM5-TR | Microchip Technology | NHE Electronics