MIC5247-1.5YM5-TR, Microchip Technology, Integrated Circuits (ICs)~PMIC - Voltage Regulators - Linear, IC REG LINEAR 1.5V 150MA SOT23-5
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 28SOIC
MICROPOWER BOOST CONVERTER
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 64TQFP
MEMS OSC XO 2.25V-3.6V 14SMD
IC OPAMP GP 4 CIRCUIT 14TSSOP
BOARD EVAL EXPERIMENT KS8995X
Product Specifications:
MfrPart.: MIC5247-1.5YM5-TRMfr: Microchip TechnologyDescription: IC REG LINEAR 1.5V 150MA SOT23-5Product Category: Integrated Circuits (ICs)~PMIC - Voltage Regulators - LinearPackage: Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Cut Tape (CT)Series: -PartStatus: ActiveOutputConfiguration: PositiveOutputType: FixedNumberofRegulators: 1Voltage-Input(Max): 6VVoltage-Output(Min/Fixed): 1.5VVoltage-Output(Max): -VoltageDropout(Max): 0.15V @ 150mACurrent-Output: 150mACurrent-Quiescent(Iq): 150 µACurrent-Supply(Max): -PSRR: 50dB (1kHz)ControlFeatures: EnableProtectionFeatures: Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)OperatingTemperature: -40°C ~ 125°CMountingType: Surface MountPackage/Case: SC-74A, SOT-753MIC5247-1.5YM5-TR | Microchip Technology | NHE Electronics