MIC5249-2.8BMM, Microchip Technology, Integrated Circuits (ICs)~PMIC - Voltage Regulators - Linear, IC REG LINEAR 2.8V 300MA 8MSOP
IC MCU 16BIT 512KB FLASH 64TQFP
DIODE ZENER 9.1V 1.5W DO204AL
DIODE ZENER 4.3V 500MW DO213AB
DIODE ZENER 9.1V 500MW DO213AA
Product Specifications:
MfrPart.: MIC5249-2.8BMMMfr: Microchip TechnologyDescription: IC REG LINEAR 2.8V 300MA 8MSOPProduct Category: Integrated Circuits (ICs)~PMIC - Voltage Regulators - LinearPackage: TubeSeries: -PartStatus: Discontinued at OutputConfiguration: PositiveOutputType: FixedNumberofRegulators: 1Voltage-Input(Max): 6VVoltage-Output(Min/Fixed): 2.8VVoltage-Output(Max): -VoltageDropout(Max): 0.6V @ 300mACurrent-Output: 300mACurrent-Quiescent(Iq): 200 µACurrent-Supply(Max): -PSRR: 65dB (120Hz)ControlFeatures: Enable, ResetProtectionFeatures: Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)OperatingTemperature: -40°C ~ 125°CMountingType: Surface MountPackage/Case: 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)MIC5249-2.8BMM | Microchip Technology | NHE Electronics