MIC5252-1.8BML-TR, Microchip Technology, Integrated Circuits (ICs)~PMIC - Voltage Regulators - Linear, IC REG LINEAR 1.8V 150MA 6MLF
IC FF D-TYPE SNGL 1BIT 8SOIC
IGBT 600V 143A 625W TO264
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 8SOIC
IC REG LINEAR 3.6V 500MA 8SOIC
IC EEPROM 128KBIT SPI 8SOIJ
Product Specifications:
MfrPart.: MIC5252-1.8BML-TRMfr: Microchip TechnologyDescription: IC REG LINEAR 1.8V 150MA 6MLFProduct Category: Integrated Circuits (ICs)~PMIC - Voltage Regulators - LinearPackage: Tape & Reel (TR)Series: -PartStatus: Discontinued at OutputConfiguration: PositiveOutputType: FixedNumberofRegulators: 1Voltage-Input(Max): 6VVoltage-Output(Min/Fixed): 1.8VVoltage-Output(Max): -VoltageDropout(Max): 0.25V @ 150mACurrent-Output: 150mACurrent-Quiescent(Iq): 150 µACurrent-Supply(Max): 200 µAPSRR: 63dB ~ 48dB (10Hz ~ 10kHz)ControlFeatures: EnableProtectionFeatures: Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)OperatingTemperature: -40°C ~ 125°CMountingType: Surface MountPackage/Case: 6-VDFN Exposed Pad, 6-MLF®MIC5252-1.8BML-TR | Microchip Technology | NHE Electronics