MIC5252-2.85BM5-TR, Microchip Technology, Integrated Circuits (ICs)~PMIC - Voltage Regulators - Linear, IC REG LIN 2.85V 150MA SOT23-5
MIC5252-2.85BM5-TR Images
IC MCU 8BIT 768B OTP 18SOIC
DIODE ZENER 15V 3W DO216AA
IC MCU 32BIT 256KB FLSH 100VFBGA
Product Specifications:
MfrPart.: MIC5252-2.85BM5-TRMfr: Microchip TechnologyDescription: IC REG LIN 2.85V 150MA SOT23-5Product Category: Integrated Circuits (ICs)~PMIC - Voltage Regulators - LinearPackage: Tape & Reel (TR)Series: -PartStatus: Discontinued at OutputConfiguration: PositiveOutputType: FixedNumberofRegulators: 1Voltage-Input(Max): 6VVoltage-Output(Min/Fixed): 2.85VVoltage-Output(Max): -VoltageDropout(Max): 0.25V @ 150mACurrent-Output: 150mACurrent-Quiescent(Iq): 150 µACurrent-Supply(Max): 200 µAPSRR: 63dB ~ 48dB (10Hz ~ 10kHz)ControlFeatures: EnableProtectionFeatures: Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)OperatingTemperature: -40°C ~ 125°CMountingType: Surface MountPackage/Case: SC-74A, SOT-753MIC5252-2.85BM5-TR | Microchip Technology | NHE Electronics