MIC5252-2.8BML-TR, Microchip Technology, Integrated Circuits (ICs)~PMIC - Voltage Regulators - Linear, IC REG LINEAR 2.8V 150MA 6MLF
IC FAILSAFE HISIDE/RELAY 16-SOIC
MEMS OSC XO 50.0000MHZ CMOS SMD
DIODE ZENER 82V 1.5W DO41
Product Specifications:
MfrPart.: MIC5252-2.8BML-TRMfr: Microchip TechnologyDescription: IC REG LINEAR 2.8V 150MA 6MLFProduct Category: Integrated Circuits (ICs)~PMIC - Voltage Regulators - LinearPackage: Tape & Reel (TR)Series: -PartStatus: Discontinued at OutputConfiguration: PositiveOutputType: FixedNumberofRegulators: 1Voltage-Input(Max): 6VVoltage-Output(Min/Fixed): 2.8VVoltage-Output(Max): -VoltageDropout(Max): 0.25V @ 150mACurrent-Output: 150mACurrent-Quiescent(Iq): 150 µACurrent-Supply(Max): 200 µAPSRR: 63dB ~ 48dB (10Hz ~ 10kHz)ControlFeatures: EnableProtectionFeatures: Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)OperatingTemperature: -40°C ~ 125°CMountingType: Surface MountPackage/Case: 6-VDFN Exposed Pad, 6-MLF®MIC5252-2.8BML-TR | Microchip Technology | NHE Electronics