MIC5253-3.3BC5-TR, Microchip Technology, Integrated Circuits (ICs)~PMIC - Voltage Regulators - Linear, IC REG LINEAR 3.3V 100MA SC70-5
TVS DIODE 27.4VWM 52.4VC SQ-MELF
IC FLASH 2MBIT PARALLEL 32PLCC
DIODE ZENER 5.1V 1W DO213AB
MEMS OSC XO 150.0000MHZ CMOS SMD
IC MCU 8BIT 7KB OTP 28SOIC
DIODE ZENER 14V 500MW DO35
Product Specifications:
MfrPart.: MIC5253-3.3BC5-TRMfr: Microchip TechnologyDescription: IC REG LINEAR 3.3V 100MA SC70-5Product Category: Integrated Circuits (ICs)~PMIC - Voltage Regulators - LinearPackage: Tape & Reel (TR)Series: Teeny™PartStatus: Discontinued at OutputConfiguration: PositiveOutputType: FixedNumberofRegulators: 1Voltage-Input(Max): 5.5VVoltage-Output(Min/Fixed): 3.3VVoltage-Output(Max): -VoltageDropout(Max): 0.3V @ 100mACurrent-Output: 100mACurrent-Quiescent(Iq): 100 µACurrent-Supply(Max): 150 µAPSRR: 70dB ~ 65dB (1kHz ~ 10kHz)ControlFeatures: EnableProtectionFeatures: Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)OperatingTemperature: -40°C ~ 125°CMountingType: Surface MountPackage/Case: 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353MIC5253-3.3BC5-TR | Microchip Technology | NHE Electronics