MIC5255-2.5BM5-TR, Microchip Technology, Integrated Circuits (ICs)~PMIC - Voltage Regulators - Linear, IC REG LINEAR 2.5V 150MA SOT23-5
DIODE ZENER 91V 2W DO204AL
IC SUPERVISOR 1 CHANNEL SC70-3
IC EEPROM 1KBIT I2C 1MHZ 8DIP
Product Specifications:
MfrPart.: MIC5255-2.5BM5-TRMfr: Microchip TechnologyDescription: IC REG LINEAR 2.5V 150MA SOT23-5Product Category: Integrated Circuits (ICs)~PMIC - Voltage Regulators - LinearPackage: Tape & Reel (TR)Series: -PartStatus: Discontinued at OutputConfiguration: PositiveOutputType: FixedNumberofRegulators: 1Voltage-Input(Max): 6VVoltage-Output(Min/Fixed): 2.5VVoltage-Output(Max): -VoltageDropout(Max): 0.25V @ 150mACurrent-Output: 150mACurrent-Quiescent(Iq): 150 µACurrent-Supply(Max): -PSRR: 60dB ~ 50dB (10Hz ~ 10kHz)ControlFeatures: EnableProtectionFeatures: Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)OperatingTemperature: -40°C ~ 125°CMountingType: Surface MountPackage/Case: SC-74A, SOT-753MIC5255-2.5BM5-TR | Microchip Technology | NHE Electronics