MIC5265-2.8YD5, Microchip Technology, Integrated Circuits (ICs)~PMIC - Voltage Regulators - Linear, IC REG LIN 2.8V 150MA TSOT23-5
TVS DIODE 33.3VWM 53.9VC CASE-1
IC MCU 8BIT 7KB OTP 44MQFP
MEMS OSC XO 32.0000MHZ CMOS SMD
DIODE ZENER 20V 3W DO204AL
PROGRAMMER ICSP ICP2 SOFTLOG
Product Specifications:
MfrPart.: MIC5265-2.8YD5Mfr: Microchip TechnologyDescription: IC REG LIN 2.8V 150MA TSOT23-5Product Category: Integrated Circuits (ICs)~PMIC - Voltage Regulators - LinearPackage: BulkSeries: -PartStatus: ObsoleteOutputConfiguration: PositiveOutputType: FixedNumberofRegulators: 1Voltage-Input(Max): 5.5VVoltage-Output(Min/Fixed): 2.8VVoltage-Output(Max): -VoltageDropout(Max): 0.5V @ 150mACurrent-Output: 150mACurrent-Quiescent(Iq): 2 µACurrent-Supply(Max): 150 µAPSRR: 64dB ~ 62dB (1kHz ~ 100Hz)ControlFeatures: EnableProtectionFeatures: Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)OperatingTemperature: -40°C ~ 125°CMountingType: Surface MountPackage/Case: SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5MIC5265-2.8YD5 | Microchip Technology | NHE Electronics