MIC5303-2.6YMT-TR, Microchip Technology, Integrated Circuits (ICs)~PMIC - Voltage Regulators - Linear, IC REG LINEAR 2.6V 300MA 4TMLF
PM3 SOCKET MODULE 100L QFP
IC TOUCH SENSOR 12CH 20VQFN
IC MCU 8B 3.5KB EPROM 28CERDIP
IC MCU W/UHF ASK/FSK TX 24SSOP
DIODE ZENER 3.9V 500MW DO35
Product Specifications:
MfrPart.: MIC5303-2.6YMT-TRMfr: Microchip TechnologyDescription: IC REG LINEAR 2.6V 300MA 4TMLFProduct Category: Integrated Circuits (ICs)~PMIC - Voltage Regulators - LinearPackage: Tape & Reel (TR)Series: -PartStatus: ActiveOutputConfiguration: PositiveOutputType: FixedNumberofRegulators: 1Voltage-Input(Max): 5.5VVoltage-Output(Min/Fixed): 2.6VVoltage-Output(Max): -VoltageDropout(Max): 0.2V @ 300mACurrent-Output: 300mACurrent-Quiescent(Iq): 120 µACurrent-Supply(Max): -PSRR: 65dB ~ 42dB (1kHz ~ 20kHz)ControlFeatures: EnableProtectionFeatures: Over Current, Over TemperatureOperatingTemperature: -40°C ~ 125°CMountingType: Surface MountPackage/Case: 4-VFDFN Exposed Pad, 4-TMLF®MIC5303-2.6YMT-TR | Microchip Technology | NHE Electronics