MIC5318-4.6YD5-TR, Microchip Technology, Integrated Circuits (ICs)~PMIC - Voltage Regulators - Linear, IC REG LIN 4.6V 300MA TSOT23-5
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 64TQFP
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 44QFN
MEMS OSC XO 12.5000MHZ CMOS SMD
IC RECEIVER 5V/3.3V DIFF 8SOIC
Product Specifications:
MfrPart.: MIC5318-4.6YD5-TRMfr: Microchip TechnologyDescription: IC REG LIN 4.6V 300MA TSOT23-5Product Category: Integrated Circuits (ICs)~PMIC - Voltage Regulators - LinearPackage: Tape & Reel (TR)Series: -PartStatus: ActiveOutputConfiguration: PositiveOutputType: FixedNumberofRegulators: 1Voltage-Input(Max): 6VVoltage-Output(Min/Fixed): 4.6VVoltage-Output(Max): -VoltageDropout(Max): 0.2V @ 300mACurrent-Output: 300mACurrent-Quiescent(Iq): 150 µACurrent-Supply(Max): -PSRR: 75dB ~ 55dB (1kHz ~ 20kHz)ControlFeatures: EnableProtectionFeatures: Over Current, Over TemperatureOperatingTemperature: -40°C ~ 125°CMountingType: Surface MountPackage/Case: SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5MIC5318-4.6YD5-TR | Microchip Technology | NHE Electronics