MIC5319-1.85YML-TR, Microchip Technology, Integrated Circuits (ICs)~PMIC - Voltage Regulators - Linear, IC REG LINEAR 1.85V 500MA 6TMLF
MIC5319-1.85YML-TR Images
IC FLASH 16MBIT PARALLEL 48TSOP
DIODE ZENER 9.1V 2W DO204AL
TVS DIODE 20.6VWM 37.4VC SQ-MELF
IC REG LINEAR 1.6V/3.3V 10MLF
IC REG LINEAR 12V 500MA TO39
TVS DIODE 45VWM 72.7VC CASE-1
Product Specifications:
MfrPart.: MIC5319-1.85YML-TRMfr: Microchip TechnologyDescription: IC REG LINEAR 1.85V 500MA 6TMLFProduct Category: Integrated Circuits (ICs)~PMIC - Voltage Regulators - LinearPackage: Tape & Reel (TR)Series: -PartStatus: ActiveOutputConfiguration: PositiveOutputType: FixedNumberofRegulators: 1Voltage-Input(Max): 5.5VVoltage-Output(Min/Fixed): 1.85VVoltage-Output(Max): -VoltageDropout(Max): -Current-Output: 500mACurrent-Quiescent(Iq): 150 µACurrent-Supply(Max): -PSRR: 70dB ~ 60dB (1kHz ~ 10kHz)ControlFeatures: EnableProtectionFeatures: Over Current, Over TemperatureOperatingTemperature: -40°C ~ 125°CMountingType: Surface MountPackage/Case: 6-VDFN Exposed Pad, 6-TMLF®MIC5319-1.85YML-TR | Microchip Technology | NHE Electronics