MIC5365-1.2YMT-TR, Microchip Technology, Integrated Circuits (ICs)~PMIC - Voltage Regulators - Linear, IC REG LINEAR 1.2V 150MA 4TMLF
DIODE GEN PURP 50V 3A BPKG
DIODE ZENER 33V 3W DO216AA
MEMS OSC XO 8.0000MHZ CMOS SMD
MEMS OSC (FS) ULTTA LOW POWET LV
IC INTERFACE TRANSCEIVER SMD
TVS DIODE 70VWM 114VC CASE 5A
Product Specifications:
MfrPart.: MIC5365-1.2YMT-TRMfr: Microchip TechnologyDescription: IC REG LINEAR 1.2V 150MA 4TMLFProduct Category: Integrated Circuits (ICs)~PMIC - Voltage Regulators - LinearPackage: Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)Series: -PartStatus: Discontinued at OutputConfiguration: PositiveOutputType: FixedNumberofRegulators: 1Voltage-Input(Max): 5.5VVoltage-Output(Min/Fixed): 1.2VVoltage-Output(Max): -VoltageDropout(Max): 0.38V @ 150mACurrent-Output: 150mACurrent-Quiescent(Iq): 39 µACurrent-Supply(Max): -PSRR: 80dB ~ 65dB (1kHz ~ 10kHz)ControlFeatures: EnableProtectionFeatures: Over Current, Over TemperatureOperatingTemperature: -40°C ~ 125°CMountingType: Surface MountPackage/Case: 4-UDFN Exposed Pad, 4-TMLF®MIC5365-1.2YMT-TR | Microchip Technology | NHE Electronics