MIC5366-2.85YC5-TR, Microchip Technology, Integrated Circuits (ICs)~PMIC - Voltage Regulators - Linear, IC REG LINEAR 2.85V 150MA SC70-5
MIC5366-2.85YC5-TR Images
MEMS OSC PROG BLANK 1MHZ-100MHZ
TVS DIODE 54VWM 87.1VC DO214AB
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 80TQFP
Product Specifications:
MfrPart.: MIC5366-2.85YC5-TRMfr: Microchip TechnologyDescription: IC REG LINEAR 2.85V 150MA SC70-5Product Category: Integrated Circuits (ICs)~PMIC - Voltage Regulators - LinearPackage: Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)Series: -PartStatus: ActiveOutputConfiguration: PositiveOutputType: FixedNumberofRegulators: 1Voltage-Input(Max): 5.5VVoltage-Output(Min/Fixed): 2.85VVoltage-Output(Max): -VoltageDropout(Max): 0.31V @ 150mACurrent-Output: 150mACurrent-Quiescent(Iq): 39 µACurrent-Supply(Max): -PSRR: 80dB ~ 65dB (1kHz ~ 10kHz)ControlFeatures: EnableProtectionFeatures: Over Current, Over TemperatureOperatingTemperature: -40°C ~ 125°CMountingType: Surface MountPackage/Case: 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353MIC5366-2.85YC5-TR | Microchip Technology | NHE Electronics