MIC5366-2.85YMT-TZ, Microchip Technology, Integrated Circuits (ICs)~PMIC - Voltage Regulators - Linear, IC REG LINEAR 2.85V 150MA 4TMLF
MIC5366-2.85YMT-TZ Images
IC MCU 8BIT 7KB OTP 44MQFP
MEMS OSC XO 3.6864MHZ CMOS SMD
DIODE ZENER 15V 3W DO204AL
IC PWR SWITCH N-CHAN 3:2 14SOIC
IC FLASH 4MBIT PARALLEL 48TFBGA
Product Specifications:
MfrPart.: MIC5366-2.85YMT-TZMfr: Microchip TechnologyDescription: IC REG LINEAR 2.85V 150MA 4TMLFProduct Category: Integrated Circuits (ICs)~PMIC - Voltage Regulators - LinearPackage: Tape & Reel (TR)Series: -PartStatus: ActiveOutputConfiguration: PositiveOutputType: FixedNumberofRegulators: 1Voltage-Input(Max): 5.5VVoltage-Output(Min/Fixed): 2.85VVoltage-Output(Max): -VoltageDropout(Max): 0.31V @ 150mACurrent-Output: 150mACurrent-Quiescent(Iq): 39 µACurrent-Supply(Max): -PSRR: 80dB ~ 65dB (1kHz ~ 10kHz)ControlFeatures: EnableProtectionFeatures: Over Current, Over TemperatureOperatingTemperature: -40°C ~ 125°CMountingType: Surface MountPackage/Case: 4-UDFN Exposed Pad, 4-TMLF®MIC5366-2.85YMT-TZ | Microchip Technology | NHE Electronics