MIC5504-2.2YMT-T5, Microchip Technology, Integrated Circuits (ICs)~PMIC - Voltage Regulators - Linear, IC REG LINEAR 2.2V 300MA 4TDFN
IC ULTRASOUND SWITCH 1:1 28PLCC
DIODE ZENER 30V 1.25W DO204AL
TVS DIODE 38.8VWM 70.1VC SQ-MELF
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 80TQFP
Product Specifications:
MfrPart.: MIC5504-2.2YMT-T5Mfr: Microchip TechnologyDescription: IC REG LINEAR 2.2V 300MA 4TDFNProduct Category: Integrated Circuits (ICs)~PMIC - Voltage Regulators - LinearPackage: Tape & Reel (TR)Series: -PartStatus: ActiveOutputConfiguration: PositiveOutputType: FixedNumberofRegulators: 1Voltage-Input(Max): 5.5VVoltage-Output(Min/Fixed): 2.2VVoltage-Output(Max): -VoltageDropout(Max): 0.38V @ 300mACurrent-Output: 300mACurrent-Quiescent(Iq): 55 µACurrent-Supply(Max): 65 µAPSRR: 60dB (1kHz)ControlFeatures: EnableProtectionFeatures: Over Current, Over TemperatureOperatingTemperature: -40°C ~ 125°CMountingType: Surface MountPackage/Case: 4-UDFN Exposed PadMIC5504-2.2YMT-T5 | Microchip Technology | NHE Electronics