MIC5512-1.2YMT-T5, Microchip Technology, Integrated Circuits (ICs)~PMIC - Voltage Regulators - Linear, IC REG LINEAR 1.2V 300MA 6TDFN
IC FLASH 16MBIT SPI/QUAD 8CSP
IC REG LINEAR 2.8V 150MA SOT23-5
TVS DIODE 15VWM 24.4VC DO214AB
IC EEPROM 2KBIT SPI 2MHZ 8MSOP
IC REG CTRLR INTEL 2OUT 16SOIC
IC MCU 16BIT 24KB FLASH 44QFN
Product Specifications:
MfrPart.: MIC5512-1.2YMT-T5Mfr: Microchip TechnologyDescription: IC REG LINEAR 1.2V 300MA 6TDFNProduct Category: Integrated Circuits (ICs)~PMIC - Voltage Regulators - LinearPackage: Tape & Reel (TR)Series: -PartStatus: Discontinued at OutputConfiguration: PositiveOutputType: FixedNumberofRegulators: 1Voltage-Input(Max): 5.5VVoltage-Output(Min/Fixed): 1.2VVoltage-Output(Max): -VoltageDropout(Max): 0.38V @ 300mACurrent-Output: 300mACurrent-Quiescent(Iq): 55 µACurrent-Supply(Max): 65 µAPSRR: 65dB (1kHz)ControlFeatures: EnableProtectionFeatures: -OperatingTemperature: -40°C ~ 125°CMountingType: Surface MountPackage/Case: 6-UFDFN Exposed PadMIC5512-1.2YMT-T5 | Microchip Technology | NHE Electronics