MIC5512-2.8YMT-T5, Microchip Technology, Integrated Circuits (ICs)~PMIC - Voltage Regulators - Linear, IC REG LINEAR 2.8V 300MA 6TDFN
TVS DIODE 17VWM 27.6VC SMLG
DIODE ZENER 43V 2W DO204AL
TVS DIODE 26VWM 46.6VC SMBJ
IC MCU 8BIT 1.75KB OTP 18SOIC
IC TRNSLTR UNIDIRECTIONAL 20SOIC
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 44PLCC
Product Specifications:
MfrPart.: MIC5512-2.8YMT-T5Mfr: Microchip TechnologyDescription: IC REG LINEAR 2.8V 300MA 6TDFNProduct Category: Integrated Circuits (ICs)~PMIC - Voltage Regulators - LinearPackage: Tape & Reel (TR)Series: -PartStatus: ActiveOutputConfiguration: PositiveOutputType: FixedNumberofRegulators: 1Voltage-Input(Max): 5.5VVoltage-Output(Min/Fixed): 2.8VVoltage-Output(Max): -VoltageDropout(Max): 0.38V @ 300mACurrent-Output: 300mACurrent-Quiescent(Iq): 55 µACurrent-Supply(Max): 65 µAPSRR: 65dB (1kHz)ControlFeatures: EnableProtectionFeatures: -OperatingTemperature: -40°C ~ 125°CMountingType: Surface MountPackage/Case: 6-UFDFN Exposed PadMIC5512-2.8YMT-T5 | Microchip Technology | NHE Electronics