MIC5514-2.8YMT-T5, Microchip Technology, Integrated Circuits (ICs)~PMIC - Voltage Regulators - Linear, IC REG LINEAR 2.8V 300MA 6TDFN
MEMS OSC XO 233.2090MHZ LVDS SMD
TVS DIODE 58VWM 93.6VC PLAD
IC TELECOM INTERFACE 256BGA
Product Specifications:
MfrPart.: MIC5514-2.8YMT-T5Mfr: Microchip TechnologyDescription: IC REG LINEAR 2.8V 300MA 6TDFNProduct Category: Integrated Circuits (ICs)~PMIC - Voltage Regulators - LinearPackage: Tape & Reel (TR)Series: -PartStatus: ActiveOutputConfiguration: PositiveOutputType: FixedNumberofRegulators: 1Voltage-Input(Max): 5.5VVoltage-Output(Min/Fixed): 2.8VVoltage-Output(Max): -VoltageDropout(Max): 0.38V @ 300mACurrent-Output: 300mACurrent-Quiescent(Iq): 55 µACurrent-Supply(Max): 65 µAPSRR: 65dB (1kHz)ControlFeatures: EnableProtectionFeatures: -OperatingTemperature: -40°C ~ 125°CMountingType: Surface MountPackage/Case: 6-UFDFN Exposed PadMIC5514-2.8YMT-T5 | Microchip Technology | NHE Electronics