MIC59P50BWM Images
MIC59P50BWM Images
Product Attributes:
  • Part Number: MIC59P50BWM
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Description: IC PWR DRIVER BIPOLAR 1:1 24SOIC
  • Category: Integrated Circuits (ICs)~PMIC - Power Distribution Switches, Load Drivers
  • MIC59P50BWM Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For Microchip Technology, you may also be interested in the following:
    MXLSMCJ16A
    TVS DIODE 16VWM 26VC DO214AB
    DSC6101HE1A-PROGRAMMABLE
    MEMS OSC PROG XO CMOS 1.71V
    AT91SAM7X512B-AUR
    IC MCU 16/32B 512KB FLSH 100LQFP
    SMBJ5340AE3/TR13
    DIODE ZENER 6V 5W SMBJ
    1N2825B
    DIODE ZENER 36V 50W TO204AD
    ATMEGA64L-8MQ
    IC MCU 8BIT 64KB FLASH 64QFN
    Product Specifications:
  • MfrPart.: MIC59P50BWM
  • Mfr: Microchip Technology
  • Product Category: Integrated Circuits (ICs)~PMIC - Power Distribution Switches, Load Drivers
  • Package: Tube
  • Series: -
  • PartStatus: Obsolete
  • SwitchType: Latched Driver
  • NumberofOutputs: 8
  • Ratio-Input:Output: 1:1
  • OutputConfiguration: Low Side
  • OutputType: Bipolar
  • Interface: Strobe, Parallel
  • Voltage-Load: 15V (Max)
  • Voltage-Supply(Vcc/Vdd): -
  • Current-Output(Max): 500mA
  • RdsOn(Typ): -
  • InputType: -
  • Features: Status Flag
  • FaultProtection: Over Temperature, UVLO
  • OperatingTemperature: -40°C ~ 85°C (TA)