MIC79050-4.2BMM TR Images
MIC79050-4.2BMM TR Images
Product Attributes:
  • Part Number: MIC79050-4.2BMM TR
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Description: SIMPLE LITHIUM-ION BATTERY CHARG
  • Category: Integrated Circuits (ICs)~PMIC - Battery Chargers
  • MIC79050-4.2BMM TR Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For Microchip Technology, you may also be interested in the following:
    JANTXV1N3333RB
    VOLTAGE REGULATOR
    SY100E417JY
    IC TRNSLTR BIDIRECTIONAL 28PLCC
    APTGT50TL60T3G
    IGBT MODULE 600V 80A 176W SP3
    MIC5207-1.8BD5
    IC REG LINEAR 180MA LOW NOISE
    1N5813
    RECTIFIER DIODE
    AT49LD3200B-20TI
    IC FLASH 32MBIT PAR 86TSOP II
    Product Specifications:
  • MfrPart.: MIC79050-4.2BMM TR
  • Mfr: Micrel Inc. (Now part of Microchip Technology)
  • Product Category: Integrated Circuits (ICs)~PMIC - Battery Chargers
  • Package: Bulk
  • Series: -
  • PartStatus: Active
  • BatteryChemistry: Lithium Ion
  • NumberofCells: 1
  • Current-Charging: Constant, Pulsed
  • ProgrammableFeatures: -
  • FaultProtection: Over Current, Over Temperature, Reverse Battery, Reverse Current
  • ChargeCurrent-Max: -
  • BatteryPackVoltage: 4.2V
  • Voltage-Supply(Max): 16V
  • Interface: -
  • OperatingTemperature: -40°C ~ 125°C (TJ)
  • MountingType: Surface Mount
  • Package/Case: 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)