MPLAD36KP18AE3, Microchip Technology, Circuit Protection~TVS - Diodes, TVS DIODE 18VWM 30.8VC PLAD
MPLAD36KP18AE3 Images
MPLAD36KP18AE3 Images
Product Attributes:
  • Part Number: MPLAD36KP18AE3
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Description: TVS DIODE 18VWM 30.8VC PLAD
  • Category: Circuit Protection~TVS - Diodes
  • MPLAD36KP18AE3 Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For Microchip Technology, you may also be interested in the following:
    ATTINY2313A-SUR
    IC MCU 8BIT 2KB FLASH 20SOIC
    PIC16F884-E/P
    IC MCU 8BIT 7KB FLASH 40DIP
    PIC16C74A-04I/PQ
    IC MCU 8BIT 7KB OTP 44MQFP
    PIC16C74A-10/L
    IC MCU 8BIT 7KB OTP 44PLCC
    1PMT4623/TR7
    DIODE ZENER 4.3V 1W DO216
    MT9044AL1
    IC TELECOM INTERFACE 44MQFP
    Product Specifications:
  • MfrPart.: MPLAD36KP18AE3
  • Mfr: Microchip Technology
  • Product Category: Circuit Protection~TVS - Diodes
  • Package: Bulk
  • Series: Military, MIL-PRF-19500
  • PartStatus: Active
  • Type: Zener
  • UnidirectionalChannels: 1
  • BidirectionalChannels: -
  • Voltage-ReverseStandoff(Typ): 18V
  • Voltage-Breakdown(Min): 20V
  • Voltage-Clamping(Max)@Ipp: 30.8V
  • Current-PeakPulse(10/1000µs): 1169A (1.169kA)
  • Power-PeakPulse: 36000W (36kW)
  • PowerLineProtection: No
  • Applications: General Purpose
  • Capacitance@Frequency: -
  • OperatingTemperature: -55°C ~ 150°C (TJ)