MSKD120-16, Microchip Technology, Discrete Semiconductor Products~Diodes - Rectifiers - Arrays, DIODE MODULE 1.6KV 120A D1
Product Attributes:
Part Number: MSKD120-16
Manufacturer: Microchip Technology
Description: DIODE MODULE 1.6KV 120A D1
Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Rectifiers - Arrays
MSKD120-16 Datasheet (PDF)
Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
IC BATT CHG LI-ION 1CELL 10DFN
IC OPAMP GP 1 CIRCUIT 8SOIC
IC MCU 8BIT 96KB FLASH 64TQFP
DIODE GEN PURP 800V 5A AXIAL
Product Specifications:
Mfr Part: MSKD120-16Mfr: Microsemi Corporation (Now part of Microchip Technology)Description: DIODE MODULE 1.6KV 120A D1Product Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Rectifiers - ArraysItem12: BulkSeries: -Part Status: ObsoleteDiode Configuration: 1 Pair Common CathodeDiode Type: StandardVoltage - DC Reverse (Vr) (Max): 1600 VCurrent - Average Rectified (Io) (per Diode): 120AVoltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 1.43 V @ 300 ASpeed: Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)Current - Reverse Leakage @ Vr: 6 mA @ 1600 VOperating Temperature - Junction: -Mounting Type: Chassis MountPackage / Case: D1MSKD120-16 | Microchip Technology | NHE Electronics