MSKD36-16, Microchip Technology, Discrete Semiconductor Products~Diodes - Rectifiers - Arrays, DIODE MODULE 1.6KV 36A D1
Product Attributes:
Part Number: MSKD36-16
Manufacturer: Microchip Technology
Description: DIODE MODULE 1.6KV 36A D1
Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Rectifiers - Arrays
MSKD36-16 Datasheet (PDF)
Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
MEMS OSC XO 150.0000MHZ CMOS SMD
MEMS OSC PROG BLANK 1MHZ-80MHZ
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 28SPDIP
TVS DIODE 20VWM 32.4VC PLAD
TVS DIODE 7.6VWM 14.5VC SQ-MELF
DIODE GEN PURP 200V 35A DO203AB
Product Specifications:
Mfr Part: MSKD36-16Mfr: Microsemi Corporation (Now part of Microchip Technology)Description: DIODE MODULE 1.6KV 36A D1Product Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Rectifiers - ArraysItem12: BulkSeries: -Part Status: ObsoleteDiode Configuration: 1 Pair Common CathodeDiode Type: StandardVoltage - DC Reverse (Vr) (Max): 1600 VCurrent - Average Rectified (Io) (per Diode): 36AVoltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 1.25 V @ 100 ASpeed: Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)Current - Reverse Leakage @ Vr: 5 mA @ 1600 VOperating Temperature - Junction: -Mounting Type: Chassis MountPackage / Case: D1MSKD36-16 | Microchip Technology | NHE Electronics