MSMBG14A, Microchip Technology, Circuit Protection~TVS - Diodes, TVS DIODE 14VWM 23.2VC SMBG
MSMBG14A Images
MSMBG14A Images
Product Attributes:
  • Part Number: MSMBG14A
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Description: TVS DIODE 14VWM 23.2VC SMBG
  • Category: Circuit Protection~TVS - Diodes
  • MSMBG14A Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For Microchip Technology, you may also be interested in the following:
    DSC1123CL5-166.6250T
    OSC MEMS AUTO -40C-105C SMD
    DSPIC33EP32GP502-I/SP
    IC MCU 16BIT 32KB FLASH 28SPDIP
    CDLL5242B/TR
    VOLTAGE REGULATOR
    LAN9252T/ML
    IC ETHERCAT CTLR 10/100 64QFN
    ATF20V8BQL-15SC
    IC PLD 8MC 15NS 24SOIC
    MXLSMBG24AE3
    TVS DIODE 24VWM 38.9VC SMBG
    Product Specifications:
  • MfrPart.: MSMBG14A
  • Mfr: Microchip Technology
  • Product Category: Circuit Protection~TVS - Diodes
  • Package: Bulk
  • Series: Military, MIL-PRF-19500
  • PartStatus: Active
  • Type: Zener
  • UnidirectionalChannels: 1
  • BidirectionalChannels: -
  • Voltage-ReverseStandoff(Typ): 14V
  • Voltage-Breakdown(Min): 15.6V
  • Voltage-Clamping(Max)@Ipp: 23.2V
  • Current-PeakPulse(10/1000µs): 25.8A
  • Power-PeakPulse: 600W
  • PowerLineProtection: No
  • Applications: General Purpose
  • Capacitance@Frequency: -
  • OperatingTemperature: -65°C ~ 150°C (TJ)