MSMBG26A, Microchip Technology, Circuit Protection~TVS - Diodes, TVS DIODE 26VWM 42.1VC SMBG
MSMBG26A Images
MSMBG26A Images
Product Attributes:
  • Part Number: MSMBG26A
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Description: TVS DIODE 26VWM 42.1VC SMBG
  • Category: Circuit Protection~TVS - Diodes
  • MSMBG26A Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For Microchip Technology, you may also be interested in the following:
    93LC56BX-E/SN
    IC EEPROM 2KBIT SPI 2MHZ 8SOIC
    1N749A-1/TR
    VOLTAGE REGULATOR
    MSCSM120AM042CT6LIAG
    PM-MOSFET-SIC-SBD~-SP6C LI
    DSPIC30F4013T-20I/PT
    IC MCU 16BIT 48KB FLASH 44TQFP
    93AA76C/WF15K
    IC EEPROM 8KBIT SPI 3MHZ DIE
    ATTINY45V-10MU
    IC MCU 8BIT 4KB FLASH 20QFN
    Product Specifications:
  • MfrPart.: MSMBG26A
  • Mfr: Microchip Technology
  • BidirectionalChannels: -
  • Voltage-ReverseStandoff(Typ): 26V
  • Voltage-Breakdown(Min): 28.9V
  • Voltage-Clamping(Max)@Ipp: 42.1V
  • Current-PeakPulse(10/1000µs): 14.2A
  • Power-PeakPulse: 600W
  • Capacitance@Frequency: -
  • OperatingTemperature: -65°C ~ 150°C (TJ)