MSMBG43A, Microchip Technology, Circuit Protection~TVS - Diodes, TVS DIODE 43VWM 69.4VC SMBG
MSMBG43A Images
MSMBG43A Images
Product Attributes:
  • Part Number: MSMBG43A
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Description: TVS DIODE 43VWM 69.4VC SMBG
  • Category: Circuit Protection~TVS - Diodes
  • MSMBG43A Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For Microchip Technology, you may also be interested in the following:
    JANSP2N2222AL
    NPN TRANSISTOR
    MX1.5KE16AE3
    TVS DIODE 13.6VWM 22.5VC CASE-1
    MCP1253-ADJI/MS
    IC REG CHARGE PUMP ADJ 8MSOP
    MXP4KE24CAE3
    TVS DIODE 20.5VWM 33.2VC DO204AL
    MCP4351-503E/ST
    IC DGT POT 50KOHM 257TAP 20TSSOP
    MIC38C45YMM
    IC REG CTRLR MULT TOPOLOGY 8MSOP
    Product Specifications:
  • MfrPart.: MSMBG43A
  • Mfr: Microchip Technology
  • BidirectionalChannels: -
  • Voltage-ReverseStandoff(Typ): 43V
  • Voltage-Breakdown(Min): 47.8V
  • Voltage-Clamping(Max)@Ipp: 69.4V
  • Current-PeakPulse(10/1000µs): 8.6A
  • Power-PeakPulse: 600W
  • Capacitance@Frequency: -
  • OperatingTemperature: -65°C ~ 150°C (TJ)