MSMBG6.5A, Microchip Technology, Circuit Protection~TVS - Diodes, TVS DIODE 6.5VWM 11.2VC SMBG
MSMBG6.5A Images
MSMBG6.5A Images
Product Attributes:
  • Part Number: MSMBG6.5A
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Description: TVS DIODE 6.5VWM 11.2VC SMBG
  • Category: Circuit Protection~TVS - Diodes
  • MSMBG6.5A Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For Microchip Technology, you may also be interested in the following:
    A54SX72A-2FGG256
    IC FPGA 203 I/O 256FBGA
    1N5623/TR
    RECTIFIER UFR,FRR
    MIC2145BMM-TR
    IC REG MULTI CONFG ADJ 8MSOP
    DSC1122CI5-156.2500T
    MEMS OSC XO 156.2500MHZ LVPECL
    MIC5211-3.3/5.0BM6-TR
    IC REG LINEAR 3.3V/5V SOT23-6
    1N4760PE3/TR12
    DIODE ZENER 68V 1W DO204AL
    Product Specifications:
  • MfrPart.: MSMBG6.5A
  • Mfr: Microchip Technology
  • BidirectionalChannels: -
  • Voltage-ReverseStandoff(Typ): 6.5V
  • Voltage-Breakdown(Min): 7.22V
  • Voltage-Clamping(Max)@Ipp: 11.2V
  • Current-PeakPulse(10/1000µs): 53.6A
  • Power-PeakPulse: 600W
  • Capacitance@Frequency: -
  • OperatingTemperature: -65°C ~ 150°C (TJ)