MSMBG8.5CAE3, Microchip Technology, Circuit Protection~TVS - Diodes, TVS DIODE 8.5VWM 14.4VC SMBG
MSMBG8.5CAE3 Images
MSMBG8.5CAE3 Images
Product Attributes:
  • Part Number: MSMBG8.5CAE3
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Description: TVS DIODE 8.5VWM 14.4VC SMBG
  • Category: Circuit Protection~TVS - Diodes
  • MSMBG8.5CAE3 Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For Microchip Technology, you may also be interested in the following:
    PD-6524G/AC/M/F-AU
    24-PORT AF 15.4W NMS AU CORD
    PIC16C56A-40/SS
    IC MCU 8BIT 1.5KB OTP 20SSOP
    CDLL4111/TR
    VOLTAGE REGULATOR
    JANTXV1N3891A
    RECTIFIER
    MIC2287YD5-TR
    IC LED DRIVER RGLTR DIM TSOT23-5
    JANTXV1N5307UR-1
    DIODE CURRENT REG 100V
    Product Specifications:
  • MfrPart.: MSMBG8.5CAE3
  • Mfr: Microchip Technology
  • Type: Zener
  • UnidirectionalChannels: -
  • BidirectionalChannels: 1
  • Voltage-ReverseStandoff(Typ): 8.5V
  • Voltage-Breakdown(Min): 9.44V
  • Voltage-Clamping(Max)@Ipp: 14.4V
  • Current-PeakPulse(10/1000µs): 41.7A
  • Power-PeakPulse: 600W
  • Capacitance@Frequency: -
  • OperatingTemperature: -65°C ~ 150°C (TJ)